O nas

Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich to organizacja zrzeszająca polskich przewodników wyszkolonych według jedynego międzynarodowego standardu w przewodnictwie technicznym, czyli UIAGM/ IVBV/IFMGA.

 

IVBV/UIAGM/IFMGA to niemiecki, francuski i angielski skrót nazwy Międzynarodowej Federacji Związków Przewodnickich. Wszyscy przewodnicy IVBV przechodzą analogiczny program szkolenia, mają podobne kompetencje i noszą takie same odznaki, są one nadawane i honorowane praktycznie na całym świecie – w Ameryce Południowej, Japonii, Kanadzie, Skandynawii i krajach alpejskich, w Polsce i Słowacji. PSPW jest jedyną polską organizacją należącą do federacji IVBV.

Dlaczego z przewodnikiem IVBV? Lubimy góry i lubimy ludzi – to dwa filary przewodnictwa. Dokładamy do nich najwyższe możliwe do zdobycia kwalifikacje techniczne i jesteśmy gotowi, aby prowadzić Was w góry świata i z powrotem. Wasze górskie cele i satysfakcja są naszym wyzwaniem. Zapraszamy! Dane kontaktowe aktywnych przewodników można znaleźć w zakładce „Przewodnicy z licencją IVBV”.

Co robimy? Wraz z naszymi gośćmi wspinamy się, wchodzimy na słynne lub mało znane szczyty Tatr i Alp, prowadzimy wyprawy w góry egzotyczne. Prowadzimy ski-tury, szkolenia lawinowe, jeździmy poza trasami z narciarzami i snowboardzistami i wspinamy się na lodospadach. Dbamy o bezpieczeństwo gości, zapewniamy sprzęt techniczny (uprzęże, kaski, liny, wyposażenie lawinowe) i w razie potrzeby służymy pomocą w wypożyczeniu innych niezbędnych rzeczy. Szkolimy również ludzi pragnących działać w górach na własną rękę oraz prowadzimy szkolenia pozwalające uzyskać międzynarodowe uprawnienia przewodnickie. Na tej stronie możecie znaleźć więcej informacji o przewodnictwie, listę aktywnych przewodników z danymi kontaktowymi oraz informacje o PSPW i jego historii.

Powstałe w roku 1996 Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich zostało przyjęte w poczet krajów kandydujących do IVBV 5.X.1996 w Zermatt. Certyfikat IVBV pierwsi członkowie PSPW otrzymali 25.XI.2000, w Chambery.

Patronem PSPW jest Stanisław Motyka, wspinacz i przewodnik z lat 30. ubiegłego stulecia. Autor ponad 50 nowych dróg, które do dziś są znakiem jakości po obu stronach Tatr. Dzięki urodzie i śmiałości swoich projektów zyskał przydomek „estety skały”. Był najwybitniejszym przedstawicielem i prekursorem technicznego przewodnictwa w Polsce, pierwszym przewodnikiem tatrzańskim nie-góralem, który chodził z klientami po najtrudniejszych ówcześnie ścianach.

 

Przewodnik Wysokogórski
Nasza praca fot. Piotr Drożdż