Profile Przewodników

Nasz portal zrzesza najlepszych przewodników z wieloletnim doświadczeniem. Znajdź interesujące Cię nazwisko i kliknij w profil.

Piotr Konopka

Narty i góry towarzyszyły mi od najmłodszych lat, czego konsekwencją było zainteresowanie wspinaniem. Mam w swoim dorobku kilkaset dróg wspinaczkowych w górach i skałach Europy, Azji, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej.

W Alpach przeszedłem m.in.: wsch. ścianę Watzmanna, płn.-zach. śc. Aig Verte (zimą), wsch. ścianę Mont Blanc du Tacul (zimą) płn. śc. Aig.du Midi (zimą), płn.-zach. śc. Aig du Chardonnet (zimą) oraz Wielki Filar Narożny Mont Blanc – także zimą.

W górach Kaukazu wspinałem się m.in.: płn. ścianą Piku Szczurowskiego, wsch. śc. Piku Wolnej Hiszpanii, płn.-wsch. śc. Nakra-Tau, wsch. śc. Donguz-Oruna Wschodniego. Ponadto wszedłem na Uszbę Północną, a w rejonie Bezengi na Ukju, Pik Panoramnyj i Pik Skalnyj. Dwukrotnie byłem na Elbrusie Wsch., a raz na Elbrusie Zachodnim. Z Elbrusa Wschodniego zjechałem na nartach (do przełęczy między wierzchołkami).

Brałem udział w 5 wyprawach himalajskich. Wszedłem  częściowo nową drogą na Cho-Oyu (8201 m). Na szczycie stanąłem samotnie. Przy próbie 1. przejścia Południowej Ściany Lhotse dotarłem do wys. 8000 m.  Dwukrotnie byłem uczestnikiem zimowych wypraw na Nanga Parbat (8125 m).

W Andach wszedłem i zszedłem w 13 godzin i 12 min. na wierzchołek Aconcagua oraz w 2 dni (23,5 godz. wspinania) przeszedłem mierzącą niemal 2800 m wysokości Południową Ścianę Aconcagua, tzw. „Filarem Francuzów”.

Ponadto wspinałem się w Górach Skalistych (m.in. ścianą „The Diamond” na Longs Peak), w Yosemite (m.in. na El Capitan) oraz zimą w górach Szkocji.

Jestem kontynuatorem tradycji ekstremalnego narciarstwa w Polsce. Jako pierwszy dokonałem takich zjazdów narciarskich jak :

* z Hińczowej Przełęczy „wprost” do Morskiego Oka (z Wojciechem Brachem, Magdą Czanerle, Romanem Dawidkiem i Krzysztofem Malzacherem);

* z Długiego Giewontu płn. – zach. ścianą do Doliny Strążyskiej;

* z Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego wsch. ścianą do Czarnego Stawu;

* Zachodem Grońskiego z Wołowego Grzbietu do Czarnego Stawu;

* Drogą Stanisławskiego z płn.-zach. ściany Świnicy.

Czterokrotnie brałem udział w zawodach PIERRA MENTA, uznanych w 1995 r. za Mistrzostwa Europy w skialpiniźmie. Zwyciężałem m.in. w Memoriale Piotra Malinowskiego i Memoriale Vlada Tatarki.

Moje pasje stały się moim zawodem. Jestem absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W 1980 r. zostałem instruktorem Polskiego Związku Narciarskiego. Przewodnikiem tatrzańskim jestem od r. 1982, a ratownikiem tatrzańskim od roku 1983. Od r. 1985 jestem instruktorem Polskiego Związku Alpinizmu.

Na zaproszenie Colorado Outward Bound School z Denver dwukrotnie pracowałem w Górach Skalistych jako instruktor COBS.

Zainicjowałem i zrealizowałem przystąpienie polskich przewodników wysokogórskich do elitarnej, ogólnoświatowej Międzynarodowej Federacji Związków Przewodników Górskich (IVBV / UIAGM / IFMGA).

Jestem założycielem  Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich, a przez 10 lat (1996-2006) byłem jego prezesem. 

Obecnie pracuję jako ratownik TOPR, przewodnik wysokogórski i narciarski IVBV, a także jako instruktor narciarski, przewodnik tatrzański oraz instruktor taternictwa.

Władam biegle 2 językami obcymi (niemieckim i angielskim), a nieco słabiej j. rosyjskim. 

Jako przewodnik wprowadzałem Klientów na większość szczytów tatrzańskich. Na niektóre wierzchołki, jak np. na Gerlach, nawet kilkaset razy. Przechodziłem z Klientami i Kursantami  poważne drogi wspinaczkowe. Poza Tatrami pracowałem jako przewodnik oraz instruktor w Górach Skalistych, w Kaukazie oraz wielokrotnie w Alpach.

Zapraszam wszystkich chętnych na kolejne wspólne górskie przygody – zarówno tych początkujących jak i bardziej zaawansowanych.

skype: piotr.konopka.zakopane